Czy obywatele Europy wiedzą jak zamawiać piwo?

W dniu wczorajszym miałem okazję poprowadzić kolejną degustację piwa. Tym razem była to degustacja dla managerów fabryk Michelin z całej Europy. Uczestnikami eventu degustacyjnego – prowadzonego w całości po angielsku – byli obywatele z Francji, Włoch, Rosji, Niemiec, Serbii, Węgier i Hiszpanii. Szeroki przekrój Europy. Byłem bardzo ciekaw ich wiedzy o piwie oraz ich rekacji na polskie piwa rzemieślnicze.

Impreza odbyła się w jednej z olsztyńskich restauracji, gdzie podczas kolacji prezentowałem kolejne style piwne wraz z opowieściami dotyczącymi piwa, sposobu jego wytwarzania i historii z piwem związanych.

Na samym początku imprezy udało mi się zaobserwować jednak ciekawą rzecz. Podczas składania zamówień z menu restauracyjnego uczestnicy poprosili o kartę win, aby dobrać odpowiedni trunek do kolacji. Na pytanie kelnera czy ktoś ma ochotę na piwo, aż siedem osób z piętnastu podniosło rękę. Nikt, absolutnie nikt nie zapytał się jakie piwa i w jakich stylach są dostępne. Nikt nie zastanowił się nawet przez chwilę czy zamówione piwo będzie pasowało do wybranych dań z karty. Co ciekawe – restauracja miała dość szeroki wybór piw rzemieślniczych, więc można było dobrać coś do poszczególnych zamówień. Kelner przyniósł jednak ten sam styl wszystkim i bez namysłu rozdał zamówione trunki.

Dopiero podczas spotkania degustacyjnego uczestnicy odkryli bogaty świat piwa i nauczyli się odpowiednio dobierać je do posiłku. Zrozumieli jak piwo powinno być serwowane, poznali kilka ciekawych styli oraz dostali dużą wiedzę, aby zagłębić się w temat i nie popełnić początkowej gafy podczas zamówienia następnym razem.

Wczorajsza sytuacja z początku wieczoru oraz późniejsza refleksja gości degustacji, pokazały jak ważne jest edukowanie na temat kultury piwa nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, bo przecież moi słuchacze reprezentowali wiele narodów starego kontynentu.

Już wspominałem o tym kiedyś wcześniej – nigdy nie zamawiaj po prostu piwa. Zastanów się na co masz ochotę, jaki jest Twój nastrój i smak w danej chwili. Piwo ma bardzo wiele zaoferowania. Warto poświęcić mu dłuższą chwilę, a ono odwdzięczy się nam tysiącem smaków i aromatów.

Zapraszam na moje degustacje!